čtvrtek 12. dubna 2012

Semínka

(http://www.viviente.czhttp://www.slunecnice-cb.cz)

Obecně o semínkách

Každé z nich obsahuje vysoké množství tuku. Jedná se o tuk, ve formě oleje – odtud také slunečnicový nebo sezamový olej. Tento tuk je ale pro tělo velmi prospěšný. Obsahuje totiž velmi ceněné (tzv. PUFA) a konkrétně omega-3 nebo omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Ty se projevují tím, že mají vliv na hladinu cholesterolu, kterou v našem těle dokáží snížit. To znamená, že ochraňují cévy a jsou tak prevencí především proti ateroskleróze. Ale mimo to semínka obsahují i nezanedbatelné množství minerálních látek a to ty, které působí blahodárně zejména na naši kůži a pleť. Ani o vitaminy nejsou tato ochuzena. Obsahují především vitaminy skupiny B, které se podílejí na naší duševní pohodě. To znamená, že potlačují stres a naopak přináší dobrou náladu. Z dalších významných látek obsahují a to ve velkém množství. Tím, nejen že slouží proti zácpě, ale i jako prevence proti vážnějším nemocem jako může být rakovina tlustého střeva. Na závěr obecného shrnutí se zmíním o fytonutrientech, mezi které patří například i antioxidanty, flavonoidy a i fytoestrogeny, které pomáhají v boji proti vážným onemocněním jako rakovina prsu ale i při nemocech ledvin.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou nejen velmi chutná, ale jsou přímo antioxidanty jako je a selen. Neutralizují volné radikály, čímž zpomalují proces stárnutí. Obsahují velké množství hořčíku, který pomáhá například při migrénách a astmatu. Konzumace semínek zklidňuje nervy, snižuje krevní tlak, působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám, příznivě působí na pokožku, sliznice a nervový systém. Na tom se podílí mimo jiné vitamin B1. V semínkách jsou omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, které jsou právě jedny z těch, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou dobře známá pro svůj blahodárný účinek na činnost prostaty. S dýňovými semínky a také s jejich olejem je spojena také prevence proti zánětům močových cest. Největší efekty přinášejí před vypuknutím potíží nebo na jejich počátku. Pozitivní roli sehrávají také jako doplněk klasické léčby.
Dýňová semínka i olej jsou bohaté na zinek a vitamín E. Jsou v nich také přírodní hormonálně účinné látky (kukurbitol) a další složky, které zpomalují stárnutí a působí proti degenerativním procesům.
Díky vysokému zastoupení vitamínů (A, D, B1, B2, B6) a minerálních látek (selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík, měď, mangan, železo) působí zejména pozitivně na stav vlasů a kvalitu nehtů. Dále obsahují také cenné nenasycené mastné kyseliny o jejichž účincích už byla řeč. Semínka pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi při diabetu.
Při nákupu se můžete setkat s ještě neoloupanými semínky, které poznáte, že jsou ještě jakoby v bílém pouzdře. Ale po jeho odstranění se dostanete k tmavě zeleným semenům.
Co dýňová semínka obsahují:
Dýňová semínka obsahují nenasycené mastné kyseliny – zejména omega-3. Jsou vhodným zdrojem vitamínu A, E a kyseliny listové. Obsahují řadu minerálů: zinek, vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen, draslík…
Fytosteroly - nebo-li rostlinné estrogeny obsažené v dýňových semínkách, které brání rozvoji nádorů a snižují negativní účinky xenoestrogenů (umělých hormonů).
Vědci v USA a Polsku objevili před několika lety v dýňových semenech chemické látky, jež snad dokáží blokovat rakovinné procesy.
Dýňová semínka se doporučují:
- při onemocnění prostaty a kožních problémech.
- příznivě působí na obnovení vitality při únavě
- pozitivně ovlivňují trávicí trakt
- povzbuzují krevní oběh
- pomáhají růstu nehtů a jejich zpevnění, vyživují nehtové lůžko (zvláště pak dýňový olej aplikovaný zevně)
- podporují pružnost kůže a přispívají k její regeneraci. Působí blahodárně při výskytu některých typů ekzémů.

Sezamová semínka

Se sezamovými semínky se často setkáváme na nejrůznějších druzích pečiva a také ve formě oblíbené sezamové pochoutky – . Vyrábí se z nich i sezamová pasta, která se nazývá Tahini.
Jedná se o malinká drobná semínka bílé či zlatavé barvy, ale ve světě existují i v barvě hnědé a černé, která jsou pak velmi podobná semínkům lněným.
Sezamová semínka jsou považována za jedny z nejzdravějších semínek vůbec. Díky vysokému obsahu karotenu v kombinaci s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou vynikajícím lékem na choroby očí, sliznic, kůže, nehtů a vlasů. Jsou velmi prospěšná k prevenci a léčbě osteoporózy, osteomalacie, zlomenin kostí, chrupavek, páteře a zubů. Vysoký obsah vitaminů B, hořčíku, fosforu a vápníku jsou hodně prospěšné na nervy, tudíž je sezam výborným lékem na neurózy, deprese a psychózy. Je prospěšný především sportovcům, studentům a těžce pracujícím. Zvyšuje imunitu a výrazně zlepšuje látkovou přeměnu. Stejně jako mák, je sezam vysoce prospěšný těhotným a kojícím ženám. Pro vegetariány může být stejně jako jiná semena dobrou náhradou masa.

Lněná semínka

Lněné semeno je nejbohatším rostlinným zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA) a omega-3 polynenasycených kyselin. ALA přijímaná ve stravě se přeměňuje na omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem – kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), které rovněž podstatně přispívají lidskému zdraví, především svými protizánětlivými účinky a k správnému vývoji mozku u dětí (o jejich pozitivním účinku se můžeme doslechnout i z reklamy na máslo Rama s těmito přidanými kyselinami).
Dalším důležitým zdravotním přínosem lněného semínka jsou fytoestrogeny, známé jako lignany. Lněné semeno je nejbohatším rostlinným zdrojem těchto látek, kterých obsahuje 75 – 750× více než ostatní rostlinné zdroje. Vzhledem k vysokému obsahu aktivních látek se lněné semínko uplatňuje v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, některých typů rakoviny, diabetu a onemocnění jater. Jako pravidelná součást denní stravy přispívají zdraví kostí a posilují imunitní systém, napomáhají prevenci obezity a zmírňují menopauzální symptomy.
Mimo tyto trošku abstraktní účinky se ale lněné semínko využívá jako ideální prostředek proti zácpě. To díky vysokému obsahu vlákniny v těchto semínkách. Dokonce má schopnost tlumit hlad tím, že snižuje glykemický index potravin. Lněné semínko můžete přidávat téměř do čehokoli – do polévek, salátů, masových karbanátků, pečených moučníků či palačinek.

Použití:

Loupaná semínka můžeme chroupat samotné jako oříšky, můžeme je konzumovat v pečivu, kterému dodají výbornou chuť a lépe zasytí. Často se semínka přidávají také do zeleninových salátů a můžeme si jimi vylepšit müsli.
Důležité je semínka dobře rozkousat, protože by mohly projít trávicím traktem bez toho, aniž by si tělo z nich bylo schopno odebrat všechny cenné látky.

Rady

I když jsou všechna zmíněná semínka velmi prospěšná, neměli bychom to s její konzumací přehánět. Je to především proto, že jsou velmi energeticky bohatá díky vysokému obsahu tuku. A tak jejich pravidelná konzumace například v celozrnném nebo vícezrnném pečivu, je naprosto ideální.

Také bychom měli dávat jednoznačně přednost semínkům nesoleným, abychom nekonzumovali nadbytečné množství soli. Dokonce bych dala přednost označení bio při nákupu těchto semínek. Máme tak jistotu, že jim byla věnována náležitá péče, kterou si zaslouží.

A poslední o čem bych se chtěla zmínit jsou velmi oblíbená obalovaná semínka nebo i oříšky v čokoládě, karamelu nebo jogurtu. To pak jejich konzumací spácháme vůči svému tělu více zla než užitku. V tomto je totiž ukryto mnoho nasycených mastných kyselin a bohužel i transmastných kyselin, o kterých si můžete přečíst v jednom z článků, který jim byl věnován. Mimo tyto velmi škodlivé látky je v něm obsaženo i dost cukru, a za to nám tělo moc nepoděkuje. Takže radím konzumovat semínka v jejich přírodním nesoleném a nepraženém stavu a uvidíte, že i tak jsou výborné.

Žádné komentáře:

Okomentovat